Vakıf Katılım, Hatay’ın Depremden Bir Gün Öncesini Fotoğraflarla Yaşatıyor

Vakıf Katılım, deprem öncesi çekilen fotoğraflarla Hatay’ı yeniden yaşatıyor. Üsküdar’daki Mimar Sinan Galerisi’nde açılan ‘5 Şubat Hatay’ sergisinde 59 fotoğraf yer alıyor.

Katılım finans sektörünün referans kurumu olma vizyonuyla faaliyet gösteren Vakıf Katılım, depremden hemen önce Hatay’da çektiği fotoğrafları ‘5 Şubat Hatay’ sergisiyle bir araya getiriyor. Finans sektörüne yaptığı katkının yanı sıra vakıf kültürünü yaşatmaya da gayret eden Vakıf Katılım’ın Hatay Vakıf Eserleri Envanter Projesi kapsamında çektirdiği binlerce fotoğraf içinden seçilen 59 eserden oluşan sergi, Üsküdar’daki Mimar Sinan Galerisi’nde gezilebilecek. 

Vakıf Katılım projeye başladığında her biri yerli yerinde duran eserlerin önemli bir kısmı, yaşanan deprem felaketi sonucu hasar aldı ya da tamamen yıkıldı. Vakıf Katılım Kurumsal İletişim ve İK Direktörü Ersin Çatalbaş “Hatay bizi tarihi eserleri ve çok kültürlü yapısıyla kendine çekmişti. Hatay Vakıf Eserleri Envanter Projesi’ni başlatarak bu eserleri fotoğraflamıştık. Ne yazık ki yaşanan deprem bu özel mirası da yerle bir etti ve elimizde sadece fotoğraflar kaldı. Vakıf kültürü ve bilinciyle hem depremden etkilenen illerimizin yeniden ayağa kaldırılması hem de vakıf eserlerinin ihyası adına üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam ediyoruz. 5 Şubat Hatay sergisinde yer alan fotoğrafların da restorasyon çalışmalarını yürütecek olan yetkililere rehber olacağını umuyor ve herkesi sergimizi görmeye davet ediyoruz” dedi.

Serginin düzenlendiği Mimar Sinan Galerisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ersin Çatalbaş “Galerinin içinde bulunduğu yapı, mimarlık tarihinin mihenk taşı olan Mimar Sinan tarafından hamam olarak inşa edilmiştir. Zaman içinde yapının aslına uygun olmayacak şekilde farklı gayelerle kullanılması eseri tahribata uğratmış, restorasyon ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Vakıf Katılım olarak bizler, sadece ekonomiye katkıyla sınırlı kalmayarak, ecdat yadigârı olan vakıf eserlerini hem ihya etme hem de restorasyonunu yaparak gelecek nesillere aktarma görevi üstleniyoruz. Bu misyondan yola çıkarak Mimar Sinan Hamamı’nın da büyük bir titizlikle restorasyon sürecini üstlenerek tamamladık. Restorasyon sonrasında sergilerde kullanılması amacıyla bir bölüm de oluşturduk. Mimar Sinan Galerisi olarak adlandırdığımız bu bölümün açılışını da yine kurum olarak tertip ettiğimiz ‘Mirasımız Kuşevleri’ sergisi ile gerçekleştirdik. Osmanlı’daki kuşevleri geleneğinin günümüzde en güzel örnekleriyle sürdürülmesi amacıyla düzenlediğimiz ‘Nesilden Nesile Kuşevleri Tasarım Yarışması’nda ödül kazanan ve sergilenmeye layık görülen eserleri burada sanatseverlerle bir araya getirdik. Bu bölümün benzer projelerle hizmet vermeyi sürdüreceğini paylaşmış olalım” ifadelerine yer verdi.

5 Şubat Hatay Sergisi, Mimar Sinan Galerisi, Hakimiyeti Milliye Caddesi, Üsküdar/İstanbul adresinde 26 Kasım’a kadar hafta sonu dâhil olmak üzere her gün saat 10.00-19.00 arasında ziyaretçilerini kabul edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x