Netanyahu’dan ulusa sesleniş: O kehanet gerçek olacak… Nedir bu İşaya kehanetleri

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ulusa sesleniş konuşmasında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Netanyahu, İsrail vatandaşlarının kendilerini koruma hakkı olduğunu dile getirerek, “İşaya’nın kehanetini gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Netanyahu, Hamas’a karşı Tevrat’ın “Yeşaya” kitabındaki kehaneti göreceklerini savunarak, şunları söyledi:

“Artık tek bir amaç için bir araya gelmenin zamanıdır; Zafere ulaşmak için hızla ilerlemek. Ortak gücümüz ile haklılığımıza ve Yahudi halkının ebediliğine olan derin inancımızla Hamas’a karşı Yeşaya kehanetini göreceğiz. ‘Ülkenden şiddet, sınır boylarından soygun ve yıkım haberleri duyulmayacak artık. Surlarına kurtuluş, kapılarına Övgü adını vereceksin'(Yeşaya 60:18).”

Netanyahu, Hamas’ın 7 Ekim baskınlarıyla ilgili ülkede bir soruşturma başlatılacağını, ancak bu soruşturmanın savaş bitimine kadar yapılmaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, “7 Ekim tarihimizde kara bir gündü. Güney sınırında yaşananları en ince ayrıntısına kadar araştıracağız. Bu fiyasko sonuna kadar araştırılacak. Ben de dahil olmak üzere herkes bu fiyaskoyla ilgili cevap vermek zorunda kalacak, ama tüm bunlar ancak savaştan sonra gerçekleşecek” dedi.

KARA OPERASYONU AÇIKLAMASI

Netanyahu, Gazze Şeridi’nde “kara operasyonuna hazırlandıklarını” belirterek, “operasyonun zamanlamasına savaş kabinesi tarafından oybirliğiyle karar verildiğini” ifade etti.

Netanyahu ayrıca, “Başbakan olarak devletin geleceğini güvence altına almaktan sorumluyum. Şu anda benim görevim İsrail devletini ve halkını düşmanlarımıza karşı ezici bir zafere taşımaktır. Şimdi tek bir hedef için güçlerimizi birleştirme zamanı: davamızın haklılığına olan derin inancımızla zafere doğru ilerlemek” diye konuştu.

İŞAYA’NIN KEHANETLERİ

Yeşaya (İşaya) Kitabı, Eski Ahit’in bir kitabıdır ve İncil’in bir parçasıdır. Yeşaya’nın Kutsal Kitap’ta yer alan kehanetlerinden birçok farklı konuda bahsedilir. İşaya Kitabı, Yeşaya’nın yaşadığı dönemdeki pek çok olayı ve insanı ele alırken, aynı zamanda İsrail’in ve Yahudi halkının geleceği hakkında pek çok kehanette bulunur. İşaya’nın kehanetlerinden bazıları şunlardır:

Mesih’in Gelişi: İşaya, Mesih’in (İsa) geleceğini ve O’nun insanlık için kurtuluş getireceğini kehanet eder. Bu kehanetler, İsa’nın doğumu, hizmeti ve ölümünü öngörür.

İsrail’in Geleceği: İşaya, İsrail halkının tarihi boyunca karşılaşacakları sıkıntılardan ve sürgünden bahseder, ancak sonunda Tanrı’nın onları kurtaracağını ve onları topraklarına geri getireceğini kehanet eder.

Adalet ve Doğruluk: İşaya, adaletin ve doğruluğun önemini vurgular ve insanları Tanrı’nın yollarını izlemeye çağırır.

İnsanlık ve Yaradılış : İşaya, yaratılışın ve insanlığın önemini ele alır ve Tanrı’nın yaratılmışlarına olan sevgisini yansıtır.

İşaya Kitabı, Eski Ahit’te önemli bir peygamberlik metni olarak kabul edilir ve pek çok Hristiyan ve Yahudi inancına etki etmiştir. İşaya’nın kehanetleri hem tarihsel hem de teolojik açıdan büyük öneme sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x