Kaçak sera etkisi: Dünya’yı kaynatabilir

Atmosfere daha fazla sera gazı salındıkça, ısının uzaya sızması giderek zorlaşıyor. Bu, küresel sıcaklığın artmasına ve hatta daha fazla sera gazının salınmasına neden oluyor. Bu kontrolden çıkan kaçak sera gazı etkisi Dünya gibi gezegenler için büyük bir tehlike oluşturuyor ve araştırmacılar sonunda bunun nasıl meydana gelebileceğini çözdüler.

Kaçak sera etkisi CNRS laboratuvarlarında araştırıldı

Cenevre Üniversitesi’ndeki (UNIGE) gökbilimciler ile Paris ve Bordeaux’daki CNRS laboratuvarlarında yapılan yeni araştırmalara göre kaçak sera etkisi, Dünya gibi gezegenlerin çok ısınmasına neden olabilecek su buharı tarafından kolayca tetiklenebilir. Bunun sonucunda Dünya’mız canlı canlı kaynayabilir.

Bu, insan kaynaklı iklim değişikliğinin geleceğinin ne kadar sert görünebileceğine dair acımasız bir uyarı. Ancak bu olasılığın üstesinden geleceksek bu gerekli bir uyarı denilebilir. Araştırma ekibi, bir gezegenin iklim dönüşümünün başlangıç aşamalarını tamamladığında gezegenin bulut örtüsünü, atmosferini ve yapısını tamamen değiştirdiğini söylüyor. Bunun, eğer başlayacaksa kontrolden çıkma etkisinin durdurulmasını zorlaştırabileceğini söylüyorlar.

Tabii ki endişe, böylesine kontrolden çıkmış bir kaçak sera etkisinin, Dünya gibi gezegenlerin Venüs’e benzemesine ve genellikle atmosferden sızan ısıyı gezegenin üzerinde hapsetmesine neden olabilmesidir. Bu elbette daha fazla sera gazının salınmasına neden olacaktır. Bu yeni simülasyonlar durumunda araştırmacılar, su buharının herhangi bir gezegen için en tehlikeli gazlardan biri olabileceğine inanıyor.

Tam 7 milyon ışıkyılı uzakta! Hubble, tüm ihtişamıyla cüce galaksiyi görüntüledi!

Sera gazlarının çeşitli türleri olmasına rağmen su buharını kontrol etmek çok zordur ve küresel sıcaklıklar arttıkça atmosfere daha fazla su buharı salınabilir. Bu da aslında ısıyı içeride hapseden bir battaniye etkisi oluşturur. Eğer Dünya’da bu gerçekleşirse yüzey sıcaklıkları 982 derecenin üzerine çıkacak. Bu, kurşunu eritmeye yetecek kadar sıcak ve Dünya’nın kötü ikizi Venüs’te bulunan sıcaklıklardan daha yüksek.

Bu korkutucu bir düşünce ama bunun gibi araştırmalar, iklim değişikliğinin kontrolden çıkmaya devam etmesine izin vermenin getirdiği riskleri anlamamıza yardımcı olabilir. Bazıları, uzay baloncukları da dahil olmak üzere iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olacak fikirler önerse de henüz ciddi bir önlem alınmış değil.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x