Erdoğan, Bakan Şimşek’e asgari ücrette o rakamın maliyetini sordu

Küçük, Erdoğan’ın 17 bin liralık asgari ücret talebini gündeme getirdi. Küçük’ün iddiasına göre, Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten 17 bin liralık asgari ücretin bütçeye maliyetini hesaplamasını istedi.

Eğer 17 bin lira olursa

Küçük, “Cuma günü asgari ücret açıklanacak. Muhtemelen yarın (salı) bir araya gelecekler. Aslında 16 bin TL’de anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ’17 bin TL olursa bütçeye maliyeti ne olur?’ diye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten hesap yapmasını rica ediyor. Duruma göre bakacaklar” dedi.

Erdoğan’ın talebi, asgari ücrette önemli bir artış beklentisini beraberinde getirdi. Eğer Erdoğan’ın talebi kabul edilirse, asgari ücret 2023 yılında yüzde 80’in üzerinde bir artışla 17 bin liraya yükselecek. Bu da, asgari ücretli çalışanların alım gücünün önemli ölçüde artması anlamına geliyor.

Ancak, 17 bin liralık asgari ücretin bütçeye ciddi bir yük getireceği de belirtiliyor. Eğer bu talebin kabul edilmesi halinde, bütçeden asgari ücret için ayrılan bütçe yaklaşık 100 milyar lira artacak.

Asgari ücrette son karar, Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x