Amazon’un Merkez Bankası’na Kaptırdığı Ekonomistin Koltuğunu Yine Bir Türk Doldurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) geçmiş dönemde 5 ay başkan yardımcılığı yapan Prof. Dr. Semih Tümen, e-ticarette dünyanın en değerli şirketi olan Amazon’un Başekonomisti oldu. Amazon’un önceki Başekonomisti Dr. Fatih Karana da TCMB’de Hafize Gaye Erkan’ın yardımcısı olarak Temmuz 2023’te Türkiye’ye gelmişti.

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun yardımcılarından Prof. Dr. Semih Tümen, Amazon’da Başekonomisti olurken, önceki Başekonomisti de Hafize Gaye Erkan’ın bu dönem yardımcısı olan Fatih Karahan’ın yerini yine bir Türk ile doldurdu yorumlarına neden oldu.

TCMB’de Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık görevine geldiği ilk dönem olan 25 Mayıs 2021’de başkan yardımcılığına atanan Prof. Dr. Semih Tümen, 5 ay sonra 13 Ekim 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınmıştı.

Hatta görevden alınmadan günler öncesinde Financial Times gazetesinde Laura Pitel imzalı bir haberde dolardaki hareketlilik nedeniyle Kavcıoğlu’nun yerine Tümen’in başkan atanacağı ihtimali yazılmıştı.

Kaynak: Financial Times haberi

Prof. Dr. Tümen, görevinden ayrıldıktan sonra Louisiana State Üniversitesi’nde göreve başlamıştı. Twitter (X) hesabından yaptığı paylaşımla dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan 1,5 trilyon dolar değerle en değerli markalar arasında yer alan Amazon’un Başekonomisti olduğunu açıkladı.

Kişisel güncelleme:Amazon’a Baş Ekonomist olarak katıldığımı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Louisiana Eyalet Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ne, 2023 Sonbaharında beni ağırladıkları ve sağladıkları mükemmel akademik ortam için teşekkür ederim.

Temmuz 2023’te Dr. Hafize Gaye Erkan’ın yardımcılığına Prof. Dr. Hatice Karahan ve Dr. Cevdet Akçay ile birlikte atanan 3 önemli isimden biri olan Dr. Fatih Karahan da 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlamış, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atanmıştı.

Dünya devlerinden birinin ekonomisinin başına geçen Prof. Dr. Semih Tümen’in özgeçmişi de dikkat çekiyor.

1977 Elazığ doğumlu Semih Tümen, 2000 Yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra 2006 yılında London School of Economics Ekonometri ve Matematiksel Ekonomi, 2007 yılında Chicago Üniversitesi Ekonomi bölümlerinde yüksek lisans, 2012 yılında da Chicago Üniversitesi Ekonomi bölümünde doktora eğitimini tamamladı.

2002 yılında TCMB’de uzman yardımcısı olarak göreve başlayan Tümen, 2011 yılına kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 2011 yılında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü’nde ekonomist olarak görev yapmaya başladı.

2015-2016 yılları arasında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcılığı, 2016-2018 yılları arasında da Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevlerini yürüten Tümen, 2018 yılından itibaren TED Üniversitesi İktisat Bölümü Bölüm Başkanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Danışmanlığı da yapmıştır.

Tümen, 2015 yılından itibaren Institute of Labor Economics ve Economic Research Forum’da Bilim Kurulu Üyesi olarak görev alırken, pek çok uluslararası akademik dergide de hakemlik ve editörlük yapmıştır.

Evli ve 1 çocuk babası olan Semih Tümen, 25 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmış, 13 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x